Make your own free website on Tripod.com

 

1

 

 

 

 

Yerleşim haritası,orta daire timülüs'ün en tepe noktasıdır

 Timülüs dağın tam üstünde

 

MÖ 162-MS 72 yılları arasında Adıyaman, Kahramanmaraş ve Gaziantep sınırları içinde kalan bölgede, 234 yıl boyunca  Kommagene Krallığı  hüküm sürdü.

 

 

   

 

Nemrut, Türkiyenin en önemli arkeolojik bölgelerinden biri hatta ,Dünyanın diyebiliriz. Geçmiş tarihi 2000 yıl öncesine dayanıyor. Hakkında bir çok yazı bulunan nemrut ,tabi ki bir çok gizem avcısı arkeolog ve kişi tarafından da ziyaret edildi. Örneğin E.Daniken de buraya gitti. Neticede Nemrut tabi ki bizim konumuz ve kimseye kaptırmaya niyetimiz yok. Umuyorum ki şimdiye kadar okuduğunuz en detaylı ve ilginç yazıyı burada okuyacaksınız. Nemrutun yeni ve şimdiye dek hiç bilinmeyen Paranormal bir yönünü muhteşem fotoğraflarla beraber keşfedeceğiz. Sayfalardaki bazı büyük resimler kolay yüklensin diye küçültülmüş ve tek renk olarak düzenlenmiştir. Nemrut Dağı, tam üzerindeki garip bir timulus ile göze çarpıyor. Timulus dağın tam tepesine hazırlanmış. 2100 metre yükseklikteki dağın üzerine yaklaşık 50 metre yüksekliğinde bir timulus bulunuyor, henüz içerisi tam olarak keşfedilememiş durumda,Timulusler arkeolojide kral mezarları olarak biliniyor. Mısırda piramitler neyse,dünyanın bir çok yerinde de timulusler benzerleri sayılır. Anadolu'dakiler ise tamamıyla bir bilmece. Çünkü henüz büyük bir çoğunluğu keşfedilmeyi bekliyor. Nemrut üzerindeki Timülüs ise yan tarafda görüldüğü gibi. Üç tarafında birer teras bulunuyor .Kuzey doğu, Güney batı ve, kuzey batı yönlerinde. Bunlardan en fazla ilgimizi çeken bölüm Doğu terası. Batı terası kenarında bir kapı tahminen timülüsün içine doğru gidiyor sanılıyor ama yapılan kazılarda bu dehlizin yanıltıcı olduğu ortaya çıkıyor.Yani bir nevi korunma mekanizması düşünmüşler ki, bu dehliz tümülüsün içinde bir yerlerde sonlanıyor. (yan tarafdaki haritada görebilirsiniz).

Nemrut 1881 yılında keşfediliyor. Kommagene Krallığı döneminden kaldığı tahmin edilen dev heykeller bir çok arkelog ve gezginin ilgisini çekiyor. İsa'dan önce 69 ile 36 yılları arasında hüküm sürmüş olan Kommagene Kralı  Antiokhos I'in bu timulus içinde olduğu rivayet ediliyor

Devam                                                                       Ana Sayfa